Desatoro pre pohodové saunovanie s deťmi

Aby sme sa vyvarovali nechceným infekciám alebo prehriatiu organizmu dieťaťa je potrebné pri saunovaní s deťmi dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

1. Skôr ako s deťmi saunu navštívite,  je dôležité pripraviť ich na to, čo ich v saune čaká – teplota, uzavretý priestor, prípadná nahota. Vysvetlite im o čo v saune ide a zdôraznite, že kedykoľvek im bude saunovanie nepríjemné, môžu zo sauny odísť.

2. Pred vstupom do sauny deti najprv osprchujte vlažnou vodou, umyte mydlom a osušte. Pred vstupom do sauny Vám doporučujeme navštíviť s deťmi najskôr toaletu.

3. Do sauny vstupuje dieťa bez plaviek, bez plienky, zabalené v plachte či osuške.

4. Saunujte sa s dieťaťom na prvej alebo na druhej priečke, podložení saunovou bielizňou pod celým telom. Do ničoho ich nebaľte, ničím ich nezakrývajte.

5. Strážte si čas saunovania. Ideálny čas pre deti do 3 rokov je maximálne 3 minúty. Deti od 3 rokov je to 5 až 8 minút.

6. Sledujte reakciu Vašich detí. Ak je Vaše dieťa nepokojné alebo začne plakať, je to reakcia na teplo. Ochlaďte mu tvár navlhčeným uteráčikom a vytvorte mu ochranu tváre strieškou z rúk. Snažte sa ho utíšiť a vezmite ho do náručia. Ak plač neprestáva, je čas zo sauny odísť.

7. Po saune je dôležité deti ochladiť. Dostatočná je vlažná sprcha v náručí rodiča, s krátkym záverečným studeným prúdom vody. Deťom neochladzujeme hlavu ani zátylok. Staršie deti môžete na krátky čas ponoriť aj do ochladzovacieho bazénika. Najlepší je krátky pobyt na čerstvom vzduchu.

8. Zabezpečte, aby si Vaše dieťa po saune odpočinulo na lehátku po dobu 15 až 30 minút. Osušte a zabaľte vaše dieťa do županu, nechajte ho oddychovať a dbajte na dopĺňanie tekutín.

9. Saunový cyklus opakujte v závislosti od veku dieťaťa. Deti do 3 rokov sa saunujú raz, deti od 3 do 6 rokov dvakrát a staršie deti 3 krát.

10. Nezabúdajte na pravidelnosť pri saunovaní. Aby mala sauna skutočný účinok, je dôležité ju navštevovať pravidelne. Doporučujeme minimálne 1 krát za 2 týždne.

Dajte deťom do života tie najlepšie návyky!